Chceš najít rukopis?

„Chceš najít rukopis? Nehledej ho, nech ho vzniknout. Ale hledej ingredience…“

To jak kreslíme je odrazem nás samých. Nejen toho, kolik jsme se už naučili, ale hlavně naší osobnosti, povahy, výchovy a životních zkušeností. Někdo je pomalý a klidný a dokáže se s obrazem mazlit třeba celé týdny nebo měsíce. Někdo naopak potřebuje na plátno přímo vybouchnout a barvu nanáší jako při vášnivém tanci. Někdo maluje témata veselá, při nichž se divák cítí klidně a uvolněně, někdo maluje dramatické výjevy a jiný zas melancholii. Někdo se drží tradičních technik a postupů, jiný techniky kombinuje a hledá cesty nové. Zkrátka kolik je malířů, tolik je přístupů.

Toto všechno je základ pro rukopis. Ale to nestačí. V historii malířství už proběhlo snad všechno, co mohlo. Věci tak šílené že by vás ani nenapadlo je dělat (viz malování menstruační krví). Takže nemá cenu se za každou cenu snažit přijít s něčím novým.

„Maluj obrazy, na jaké se chceš dívat“ (citát z knihy Kraď jako umělec) Tato rada je k nezaplacení a skrývá se v ní pravda pravdoucí. Podle mě je to jediná možnost jak skutečně uspět.

 

 

Důležité pro váš rukopis jsou však i ingredience, které s vámi tak úplně nesouvisí. Jsou to obrazy jiných malířů. Když tedy zajdu do poměrně velké otevřenosti, tak vám popíši svůj TOALETNÍ RITUÁL J. Nebojte se, nehodlám zabíhat do detailů samotného procesu, ale spíše k činnosti k tomu přidružené. Vždy když si jdu posedět, zapnu si v telefonu Pinterest (pomineme polemizování o škodlivosti moderních technologiích). Je to takový nekonečný obrázkový časopis, který vám servíruje přesně to, o co máte zájem. V mém případě sleduji nástěnky o malování. Techniky, mistrovská díla napříč historií, skicáky, tutoriály, linoryty a grafiku, zkrátka vše co by mě mohlo opravdu zajímat.

„Rozhlížejte se, nehleďte do sebe“

Díky tomuto systému jsem už objevil řadu malířů, kteří mě nadchli a zaujali natolik, že ovlivnili mou tvorbu, a na které bych asi jinak nikdy nenarazil. Ať už šlo o námět pro obraz, barevné pojetí, způsob nanášení, nebo zkrátka nějakou jinost. Žádný z těch obrazů by vás nenapadlo spojovat s dílem které následně vytvořím, protože jsem už natolik osobitý a plný různých dojmů, že nekopíruji ale buduji nové, vlastní. Nicméně se sytím a hladově pátrám po nádherných pracích svých kolegů a předchůdců, proto, že oni to dělali zrovna tak, jen v podmínkách které měli k dispozici. Tedy nejčastěji u svých kolegů a v galeriích. Možnosti nasávání a inspirování se, máme dnes snazší, než by si kdo dříve dokázal představit. Nechte se okořenit a ovlivnit. Ani se nemusíte snažit a krása, kterou se budete plnit, se začne sama promítat do vaší práce. A tak vzniká rukopis

Výborný zdroj na nové impulsy a inspiraci je PINTEREST

Nástěnka, na kterou nejvíce přidávám to, co mě zaujalo je zde https://cz.pinterest.com/veenred/art/

 

Malujte… 😉

One Reply to “Chceš najít rukopis?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image