Nahé modelky

O nic nejde. No jo, ale jak by z „o nic nejde“ mohlo vzniknout nějaké umění?

Esence ženy, linoryt A4

 

 

V malování jsem poměrně universální a nevyhraněný.  Spoustu mých obrazů spojuje jen to, že jsem je maloval já, ale tematicky nebo stylově, to může být každý pes jiná ves. Kdybych však měl vybrat jen jedno téma, kterému budu věrný a ve kterém chci opravdu uspět, tak jsou to akty. Naprosto objektivně ( a neskromně 🙂 ) můžu říci, že nejlepší jsem ve figurální skice.  Lidé a hlavně ženy, jsou to téma, kterému jsem věnoval největší podíl svého výtvarného času.

figurální skica uhlem A2
kresba kaligrafickým fixem a tužkou, skicák A4
kresba kaligrafickým fixem a tužkou, skicák A4
Proč?

Nevím, jestli má cenu na tohle vůbec odpovídat. Jsem muž, malíř, v hrudi mi bije srdce a tělem proudí krev. To je celé. Krásné ženy a dívky jsou něco, co mě nenechává chladným, i přes masku kterou si občas nasazuji. Jako malíř jsem velmi citlivý na visuální podněty, a když vidím něco opravdu krásného, tak mám touhu a potřebu to zaznamenat a odvyprávět po svém.

Ženy byly vždy jedním z největších malířských témat. Dnes se propírá jak je to hrozně sexistické a pro ženu degradující a chlapy jsou dobytek, co jenom slintá po tělesné schránce a je jim jedno jaká je žena uvnitř a bla bla bla…. Také se sundávají slavné obrazy a dávají do depositářů a místo nich věší něco nezávadného, ideálně když to malovala žena. Přitom je malování ženského aktu poklona a vyjádření obdivu, ke kráse, přitažlivosti, a něžnosti ženy. Co je na tom sakra, špatného?  Ale to odbočuji.

 

Nejde jen o to, namalovat nahotu. Důležitá je atmosféra, nálada, děj, způsob.

pastel na baličáku A2
pastel na pastelovém papíru A2
studie dívčích nohou, pastel na pastelovém papíru A2

Myslím, že ženy chtějí být pro muže krásné, a muži chtějí být pro ženy silní. Není to princip, který by byl nějak toxický, ale spíše staví na podstatě rozdílnosti obou pohlaví a je přirozenější než jakékoliv sociálně bezpohlavnostní konstrukty, současné dekadentní společnosti.

Stejně tak u ženy, modelky pro akt, nestačí, aby byla krásná. Znám spoustu hezkých holek, které jsou arogantní krávy a v člověku tak automaticky vzbuzují odpor. Naopak, znám dívky, které nejsou prvoplánově a universálně krásné, ale přitom mají takovou jiskru a šmrnc, že z nich nelze spustit oči.

akt ženy z písku, socháno z hlavy, v životní velikosti
akt ženy z písku, zasažený a pomalu rozebíraný přílivem

Malování aktu je náročné, protože ten proces tvoří dva.

V současné době se vracím k tomuto tématu. S novou energií, pokročilou dovedností a neskonalou chutí všechno zaznamenat. Trochu jsem ale narazil…

 

Nemám modelky!

olej na sololitu

olej na sololitu

Možná je to jen velmi aktuální nedostatek, který naprosto nekoresponduje s mou touhou tvořit, ale pociťuji to teď na plno. Začal jsem obepisovat děvčata, která mi někdy modelem stály, nebo jsme se o té možnosti alespoň bavili. Nejčastější problém, je manžel, či přítel, nebo vzdálenost a nepřítomnost. No do prčic, to jako nikdo nechce být přenesen do obrazu s aspirací na nějaké to umění? Jak tak ty holky obepisuji, tak si chvílema připadám jako loudil.

Nabízí se samozřejmě možnost, ženy svádět, okouzlovat a dostat se k jejich nahotě skrze fyzický vztah. Ale to má několik negativ. Nechci vztah, nemám v povaze lhát a obluzovat, jen abych dosáhl svého, a hlavně, malování aktu ženy, se kterou máte aktivní vztah a soužití, je nesmírně těžké, protože už máte jiný status a nejde dost dobře naladit tu atmosféru očekávání, kouzla a něčeho zvláštního.

Jak shánět modelky? Nemáte někdo tip či nápad? Nebo nejste zrovna ta modelka? 🙂

Modrý akt v polosedu, olej na plátně

 

„On mě bude jen malovat, ne š…t. Tak přestaň žárlit.“

Když maluji nahou dívku, která je tu nahá jen pro mě a proto, aby byla malována, tak není pravda že „o nic nejde“. I když se nejedná přímo o sexuální vztah a je to naprosto bezdotekové, nebo jen v rámci vymýšlení pózy, tak je to „NĚCO“. Ono totiž vše co se tam odehrává, je součást procesu vzniku obrazu. Nejen mé vidění a naladění, ale i samotná podstata charakteru modelky, její stydlivost či otevřenost, její energie nebo klid, její upřený pohled nebo sklopené oči, nervozita nebo teatrálnost. Vše je zkrátka ovlivněno tou zvláštní konstelací dvou charakterů, atmosféry a okamžiku. Možná i právě to, je důvod, proč mi tahle disciplína přijde tak magická. Když budu naprosto upřímný a možná i proti sobě, musím přiznat, že bych své ženě, partnerce, či jinak milostně vázané ženě, stát malíři modelem nedovolil. Mnohdy i proto, že malování probíhá v noci, kvůli klidu, a bez časového omezení, kvůli tomu aby se nespěchalo a nemuselo pořád pokukovat po hodinách.

Nojo, tak je to možná náročné, být takovou modelkou.

Rozcuchaná láskou, olej na plátně 120×90

 

Když nejsou živé, maluji podle fotek z netu. Dobré je, že čeho je na internetu nejvíce, jsou právě nahatý holky. Špatné je, že 99,99% těch fotek je nepoužitelných, pokud to chcete dělat seriózně, a přenést do malby i kus citu a emoce. A hlavně tím trpí autenticita obrazu.

 

Když si to po sobě čtu, je to možná krapet nesouvislé. Nicméně je tam snad pár zajímavých úvah, a vhled do této problematiky. Možná jsem měl jen napsat „Hledám modelku“  😀

Díky za pozornost a hezký den

Malujte

Václav

13 Replies to “Nahé modelky”

 1. Krásně sepsáno. Vnímám to stejně 🙂
  A ano najít modelku není tak jednoduché.
  PS: Ten ležící akt (úvodní obrázek) je parádní. Líbí se mi z nich nejvíc. A „esence ženy“ je taky super.

  1. Děkuju Davide, tak taky platí, kdybys měl nějaký tip na modelínu, tak budu určitě rád.
   A ten uvodní obraz pastelem je nejnovější. Tak ho dneska múžeš zkouknout v aťasu.

 2. Václave, jsem žena, takže jsem ten text vnímala z té druhé strany- napsal jsi to velmi upřímně, otevřeně a přitom s něhou a obdivem k nám ženám..

 3. Přemýšlím nad tím, zda bych zvládla být modelkou… Mně ženské tělo přijde krásné, takže chápu tu radost z malování ženského těla.

 4. Super! Kdyby se dohodla napevno nějaká skupinka kreslířů/malířů na pravidelném setkávání, tak by se snad musela najít ze všech našich kontaktů i skupinka modelek, která by se mohla nějak točit. O něco takového bych dost stál. Kdo má pořád kreslit podle netu nebo kostkovaný košile?!

  1. Pepo, tohle zas až takový problém není. On o těch modelek je u nás v ateliéru dost a kdybys chodil na figurálku, tak bys mohl být živými modely uspokojen. Tuto kresbu považuji za skvělý trénink a důležitou součást drilu. Nicméně to o čem jsem psal je soukromá modelka, jen a jen pro jednoho malíře. Ten status je úplně jiný, protože se vše odehrává pro tebe, máš nejlepší možné místo ( ne jako u pódia s devíti dalšími lidmi), a opravdu může obraz aspirovat na skutečné umění, ne jen na dobrou figurální skicu. I vztah a důvěra tak musí být bližší. Navíc si myslím (alespoň za mě), že ta modelka musí být pro malíře z nějakého hlediska atraktivní. Ne jen nějaké žena, která je ochotná posedět.

   1. Jo, jasně, souhlasím. Jen se mi zdá, že pro řadu žen se to bude lámat mnohem dřív – bude ohromný rozdíl, jestli jseš s nima sám nebo budou dva malíři a 1 modelka. 9 je moc, ale takhle 2+1 nebo 3+1, to by myslím, mohlo být dost dobrý prostorově, na domluvu termínů i finančně. Zdá se mi, že prostě panuje obava, kterou živěj různé případy z historie, že by z toho osamocenýho malování mohlo něco bejt…

 5. Esence ženy a modrý akt v polosedu jsou naprosto úžasné. Smekám. Jako umělkyně soucítím. Ale chápu slečny, že se jim do toho nechce. Já bych především měla strach jít v sama do bytu k někomu, koho pořádně neznám. V dnešní době si taková holka koleduje akorát tak o malér. Tak mě napadlo, jestli nezkusit kamarádky. Ženy, které Vás znají.

  1. Děkuji Iveto, esence ženy je celá z hlavy a vznikla během pár minut z hlubokého zamyslění, fixou na papír, který jsem pak převedl do grafiky. Modrý akt v polosedu je hodně stará malba a vykazuje značné nedostatky v mé tehdejší dovednosti. Zároveň však i krásu drzosti a nevědomí v procesu tvorby. Je to jeden prvních obrazů, které jsem považoval za dobrý a pocít poprvé malířskou hrdost.

 6. Pěkný článek…kdyby jste potřeboval ženu, nejsem žádná modelka. Mám už nějaký ten věk, i kilo navíc, ale moc bych si přála tuto zkušenost zažít. Tak se ozvěte , s náhodou nemám problém. Olga

  1. Děkuji Olgo, aktu se začnu intenzivně věnovat začátkem příštího roku, protože budu budovat obsah pro jednu velkou výstavu na prosinec 2020. Můžete mi prosím poslat třeba svou fotku na mail veen@email.cz, nebo mě kontaktovat na FB. Děkuji Václav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image