BAF! Aneb, poťouchle zvrácená kretivita.

-Z čeho je to udělané?

-Proč jsi to udělal?

-Jsi normální?

 

 

 

 

Topinka

 

Z čeho je to udělané?

 

 

 

-Proč jsi to udělal?

Původní podobná socha, která se jmenovala Terezka, byla vyrobena jako halloweenská dekorace, na večírky, které jsme u nás doma pravidelně pořádali. Výzva kreativního zhmotnění děsu, který bude všem nepohodlný, však byla zároveň velmi zajímavá výzva. Nechtěl jsem vytvářet nic nechutného a laciného. Žádná krev či vnitřnosti, ale něco temného, podvědomě velmi nebezpečného, s čím se ani nedá bojovat. No a pak se spustila vlna srandiček, kdy si lidé Terezku půjčovali, aby jí na sebe navzájem nastražovali a lekali se.

Terezka

Zajímavou poťouchlost jsem viděl v tom, že každý kdo se jí vyděsil, tak okamžitě vymýšlel, na koho jí nastraží a pošle tak adrenalin dál. Nikdo neřekl „A dost, nechci, aby se někdo další vyděsil tak jako já!“   Já jsem alibisticky stál většinou jen v pozadí, protože mi socha přišla opravdu až moc drastická na to, postavit jí nezasvěcenému člověku do cesty…

 

Nicméně kreativní sochání mě velmi baví a hodlám v tom pokračovat 🙂

 

-Jsi normální? Máš nějaké trauma? Jsi psychicky v pořádku?

Rád odpovídám „ Nejsem normální, jsem výjimečný.“ Kdo by chtěl být „normální“. 😉

Jsem psychicky naprosto fit. Nemám žádná traumata ani skryté obsese, sklony k násilí či nestabilitě. Dokonce bych řekl, že jsem (alespoň v rámci lidí kolem sebe) velmi vyrovnaný a mentálně zdravý.

Tato socha a podobné výjevy, provokují a aktivují hlubší informace o nás samých. Každý se s tím vyrovnává po svém a už jsem viděl spoustu různých reakcí. V základě lze rozdělit na dva tipy. Ty co chtějí z přítomnosti sochy být co nejdříve pryč a už jí nikdy vidět nechtějí. A pak ty, kterým je nepříjemná, ale chtějí jí čelit. Chtějí se překonat, vyrovnat, přijmout.

Má bývalá manželka mě při rozchodu požádala, jestli bych jí Terezku nenechal. Prostě si na ní zvykla, i přes to, jak jí ze začátku děsila. I pro to jsem se pustil do výroby nové verze, kterou zde představuji. Ta se jmenuje Topinka.

 

Topinka jako modelka

Pár ukázek, jak se vazbí umění. Socha nemusí být nutně jen na bafačku, ale může také posloužit jako jedna z nejzajímavějších modelek na kurzu nebo sympóziu. A nutno jí přiznat,že je v tom dobrá, stojí, ani se nehne, beze slůvka stížnosti.

Václav Kovář
David Votrubec
Adam Windsor
Barbora Langerová

 

Kdybyste náhodou měli zájem, Topinka je na prodej 😉

 

Dobrou noc a krásné sny

Václav

One Reply to “BAF! Aneb, poťouchle zvrácená kretivita.”

  1. Musím říct, že malovat Topinku mě dost bavilo, ale musel jsem si na ní také zvyknout. Nechtěl jsem to dávat moc najevo, ale první dny, když jsem ji viděl, ve mě nejdříve vždycky hrklo. Navíc spala s námi ve stejné místnosti a ráno občas byla jinde (možná si to špatně pamatuji, ale mám za to, že přišla blíž k nám).

    Když jsme ji pak poslední den sympozia malovali jako modelku, tak se mi vybavili různé zasunuté strachy z dětství. Proto jsem také svůj obraz pojmenoval „Dětský pokoj“. Sám od sebe bych se do takového námětu nepustil. Ale byla to vlastně vítaná změna. U malování krajinek nebo nahotinek se mi nevybavují žádné nepříjemné vzpomínky, tam je to „jen líbivé“. Ta temná ochutnávka mi vlastně zachutnala. Láká se mě si podobně emočně nabité téma zpracovat znovu, ale je těžké k tomu najít inspiraci nebo nosné téma. Každopádně děkuji za skvělý námět, myslím že i díky němu ti více rozumím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image