Výstava AKT

Výstava AKT v Art café Lázně v Liberci.

4.9. proběhla má vernisáž výstavy ženských aktů. Výstava obsahuje 9 obrazů malovaných akrylem a  3 linorytové grafiky. Všechny obrazy byly malovány naživo, technikou alla prima (malováno na jeden zátah). Obrazy se mohou zdát dosti rozličné v jemnosti/hrubosti malby, výrazu, barvě i emoci. Je to tím, že rozmezí, kdy byl tvořen první a poslední je téměř rok, ale také tím, že při každém malováním byla jiná situace i naladění, ať už mě, nebo modelek.

„Malování aktů mám rád právě proto, že je potřeba větší angažovanosti a pozornosti.“

 

Malování aktů mám rád právě proto, že je potřeba větší angažovanosti a pozornosti. Není to jako malovat zátiší, nebo krajiny, která si prostě je a nějak moc se nemění podle vás. Zatímco kooperace s modelkou, to je rituál. Je to povídání a popíjení, uvolnění, vyladění, snaha o co nejpřirozenější a nejplynulejší pózu, prostředí, světlo, proces. Snažím se o co možná nejméně aranžování a vždy spíše čekám, až ucítím, že je to ono. Myslím, že to lze z obrazů vnímat a že jim to dává jistou nadstavbu a atmosféru.

 

 

Samozřejmě, takto nevyjde vždy. Dva obrazy jsem na výstavu nedal právě proto, že mám pocit, že mnou požadované neobsahují. Tyto mé nezdary, však paradoxně podporují kvalitu vystavených děl, protože tak alespoň dokládám, že nevystavím vše, co vyprodukuji, ale vybírám a volím. Tedy také mi do toho zásadně mluví Lenka, jakožto kurátorka výstavy, což je skvělé, protože mám ještě před samotnou výstavou reflexi od člověka jehož úsudku si nesmírně vážím. Ačkoliv nevím, jak by to hodnotil divák, pokud s nimi nesouzním já, jsou pro mě neprezentovatelné.

 

 

 

LINORYTY

Grafiky, tvořené pro tuto výstavu, jsou převedením tří obrazů, které považuji za nejlepší z celého cyklu. Dlouho jsem se chystal vyzkoušet si v grafice soutisk a byla to pro mě celkem výzva, ale jsem nadšen. Než jsem vše odladil, tak jsem úpravami a zkušebními tisky strávil hodiny a dny a potiskl celé štosy papírů. Hodně jsem se toho musel naučit, osvojit si určitý cit a zručnost a zdaleka to ještě není takové jako by to mělo být. Nicméně, grafiky se mi tolik líbí, že si nejsem jist, jestli se mi nelíbí více, než samotné předlohy. A hlavně jsem rád, že mám k prodeji tyto originální, limitované tisky, protože jsou cenově daleko dostupnější, než přímo obrazy a přitom mají také sběratelskou hodnotu.

VERNISÁŽ

Samotná vernisáž proběhla velmi příjemně a já měl možnost setkání se spoustou lidí, které mám rád, rozmluvou o umění, životě a celkově užití kulturní události. Jako hudební doprovod nám zahrál nadaný mladý houslista Milan Kostelenec, což nádherně dokreslilo celou událost a rozšířilo nám všem vnímání i na zvukové vjemy.

Díky všem kdož se podíleli na realizaci i všem kdož akci podpořili svou přítomností. Jmenovitě hlavně kurátorce Lence Jůnové, Kristýně za prostory Art café, Milanovi a jeho rodičům za hudbu, modelkám, jež mi umožnili odvyprávět svou nahotu a pak všem přátelům, fanouškům i náhodným kolemjdoucím, kteří se nechali na akci zatáhnout. DÍKY

S přáním naplněného dne  

Václav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image